22 05 2008

Mutlu Annelerin 17 Sırrı

MUTLU ANNELERİN   17 SIRRI

 

1.YARDIM İSTEYİN.

Mutlu anneler akrabalarından ve arkadaşlarından yardım istemekten çekinmiyorlar. Huysuz, pimpirikli anneler, eşleriyle baş başa geçirebilecekleri gecelerden veya arkadaşlarıyla bir akşam sinemaya gitme keyfinden mahrum kalıyorlar; çünkü ya bebek bakıcılarını beğenmiyorlar ya da yakınlarına bebeklerine bakmalarını rica edemiyorlar. Aslında tek yapmaları gereken “Lütfen” demek.

 

2.EVDEN ÇIKIN.

Son zamanlarda dışarıda ne kadar vakit geçirdiniz? Oksijen, güneş ışığı ve yeşillik, kadınlar özellikle de anneler için enerji vericidir. Bebeğinizi pusetine koyup en yakın parkta bir yürüyüşe çıkın. Bakın etrafınıza, hangi anne mutluysa, gidip onunla sohbet edin.

 

3.BÜYÜK BİR EĞLENCE PLANLAYIN!

Herkes çocuklarını yetiştirmek, para kazanmak için büyük bi kaosun içinde yaşıyor. Bir süreliğine çalar saatlerinizi, raporlarınızı, ev ödevlerinizi bir kenara bırakıp çocuğunuzu da alıp parkların, oyunların, kısa bir tatilin keyfini çıkarın. Kendinizi ne kadar yıprattığınızı, çocuğunuzla beraber kumdan kale yaparken unutacaksınız.

 

4.HAVAYA GİRİN.

Siz ona “tatlım” o size “aşkım” diye sesleniyor.     Fakat birbirinizle gerçekten ne kadar ilgileniyorsunuz? Mutlu anneler eşleriyle birlikte “kaliteli” zaman geçiriyorlar. Bu yüzden yüzlerinde gülümseme eksik olmuyor. Evde mutlu bir eşin olması da onları daha neşeli kılıyor.

 

 

5.YİYİN, UYUYUN,  MUTLU OLUN.

Küçük bebekleri olan anneler için uykusuz geceler kaçınılmaz olabiliyor. Fakat gece uykunuzdan harcadığınız birkaç saati geri almak, size iyi gelecektir. İçine muz doğradığınız yulaf ezmenizi yedikten sonra bir güzel kendinize dinlenmez zamanı ayırın. Birkaç bardak kahve veya meyveli pasta yerine bunun size daha iyi geldiğini hissedeceksiniz.

 

6.BAKLAVA GİBİ KARIN.

Bazen mutlu annelerin sırrının Prozac olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat aslında onların haplar veya sakinleştiricilerle ilgileri yoktur. Onları mutlu kılan düzenli aralıklarla yaptıkları egzersizlerdir. Siz bazen bebek bezleri arasında kendinizi nasıl bu kadar umutsuz hissettiğiniz anlamazsınız. Nasıl bebekle ilgili problemler ve sorumluluklar bazen sizi mutsuz, yorgun hissetiriyorsa, egzersiz yapmak tüm ruh halinizi değiştirecektir.

 

7.TEK BAŞINA, YALNIZ DEĞİL…

Çocuklar olmadan yatağınızda kitap okumak, küvette keyif yapmak veya arkadaşlarınızı aramak sizin için önemlidir.

 

8.KOMŞUNUZLA İYİ GEÇİNİN.

Annelerin fedakar olmaktan başka çareleri yoktur diye düşünmeyin. Sadece yeni doğmuş bebeği olan bir komşunuza biraz çorba götürmek veya alışverişe giderken ona haber vermek, güzel yardımlaşmaları, dostlukları başlatacak; siz sıkıştığınızda çalabileceğiniz bir kapı yaratacaktır.

 

9.KIZLARLA TAKILIN.

Mutlu annelerin yakın anne arkadaşlar vardır. Diğerlerininde sizinle aynı dertlere sahip olduğunu bilmek önemlidir. Ufak tefek sorunlardan ciddi krizlere sizin yanınızda olacak, dayanabileceğiniz bir arkadaşınızın olması sizin çözümlere daha çabuk ulaşmanızı sağlayacaktır.

 

 

10.SEVİN, ŞİKAYET ETMEYİN.

En mutlu anneler yarışmayanlardır. Onların ne çocukları en zekidir, ne otomobilleri vardır, ne de evleri büyüktür. Filozof Epictetus mutlu annelere şunu önermiş: “Memnuniyet sizi paradan daha zengin eder. Neye sahipseniz, onu sevin!”

 

11.KÜÇÜK MUTLULUKLAR…

Siz de mutlu anneler gibi kendinize durup dururken çiçek alın, eşinizle öğle tatilinde buluşup yemek yiyin, cilt bakımına gidin. Kendinize günlük, kısa rahatlatıcı anlar yaratın.

 

12.BAZEN KURALLARI YIKIN.

Kural koyanın siz olmanızın en güzel yanı,onları kendinizin ihlal edebilme yetkisine sahip olmanızdır. Onların küçük hınzırlıklarına göz yumun. Bahçe hortumuyla kendini ıslatmasını anlayışla karşılayın. Sıradan şeyleri güzel zamanlamara dönüştürebilirsiniz.

 

13.HERKESE ÖZEL İLGİ…

Kardeşlerin hepsiyle her zaman aynı anda eğlenmek zorunda değilsiniz. Onlara ayrı ayrı zaman ayırın. Hepsiyle birer birer ilgilenin. Birbirleriyle atışmalarına, birbirlerine karışmalarına izin vermeyin.

 

14.SABIRLI OLUN!

Bazen tümüyle mutlu hissetmeyebilirsiniz. İşte bu zamanlarda bu durumun geçeceğini kendinize hatırlatın. Ne canınızı sıkan durumlar sonsuza kadar sürer, ne de mutluluklar; bunu kendinize hatırlatın.

 

15.AFFEDİN VE UNUTUN.

Hepimiz ideal ebeveyn olmak ve herşeyi doğru yapmak isteriz. Fakat sinirlendiğimiz veya küçük günlük olaylarda çocuklarımıza rüşvet verdiğimiz olur. Bunun üzerine düşündüğünüzde ve kendinizi cezalandırdığınızda onlar için iyilik yapıyor olmazsınız.

 

16.BOL BOL GÜLÜN.

Çocuklar annelerini gülerken görmeyi severler. Araştırmamız gösteriyor  ki; yüzünüzde hoş bir gülümseme, sevgi dolu bir bakış ve kahkahalarla gülmek beyninizin mutluluk hormonu serotonin salgılamasını sağlıyor.

 

17.SARILIN.

Sarılma alışkanlığı edinin. Çocuğunuzu öpücüklere boğma seansı yapın. Mutlu anneler, çocuklarına her fırsatta sarılırlar; çünkü onlar okula başlayıp evin dışında zaman geçirmeye başladıklarında bunu her istediklerinde yapamayacaklarını bilirler.

 

0
0
0
Yorum Yaz